De winterstop is voor vrijwel alle Haagse amateurvoetbalclubs reeds aangevangen – de vraag is in welk weekend wordt er in januari 2026 weer volop gevoetbald en of de gemiddelde voetbalvereniging staat te juichen tijdens voetbal loze voetbalweekenden?

De derde divisie waarin SVV Scheveningen Den Haag vertegenwoordigt heeft evenveel teams als de eredivisie (achttien) – zodoende is hun voetbalkalender jaarlijks goed gevuld. Zo begint in het weekeinde van 10 januari 2026 de tweede seizoenshelft, dus van een echte winterstop is nauwelijks sprake. Na afgelopen zaterdag, de laatste speelronde van 2025, is de competitie in de derde divisie met 17 wedstrijden precies halverwege en heeft iedereen elkaar een keer getroffen. Prima.

Laat het weekend van 10/11 januari 2026 nu net het weekend zijn waarin inhaalwedstrijden op alle niveaus door de KNVB zijn gepland. Dit betreft geen veelheid aan wedstrijden, zeker gezien het feit dat in het eerste deel van de 2025/2026 competitie nauwelijks wedstrijden werden afgelast of afgekeurd. Het betreft dus ook wedstrijden waarbij één der tegenstanders om moverende redenen in de eerste competitiehelft niet kwam opdagen – ook die wedstrijden moeten worden ingehaald.

Met zestien ploegen is de vierde divisie ietsje kleiner dan de derde, maar nog altijd groot genoeg voor een redelijk druk speelschema. Quick, Westlandia, HBS, VUC, RKAVV en Gravenzande – onze vijf regionale teams – presteren helaas wisselvallig en spelen hun eerste wedstrijd na de winterstop in het weekend van 17/18 januari 2026.

In de beschreven gevallen is er derhalve sprake van een korte winterstop, dat gaat dus nog wel. Een winterstop waar ik persoonlijk altijd veel moeite mee heb gehad, betreft een veel te lange. Ik kan me de tijd nog herinneren dat wij als echte voetballiefhebbers met een winterstop van minimaal zeven weekenden aaneen werden geconfronteerd en er bijna in de gehele maanden december en januari door de KNVB/HVB gewoonweg geen wedstrijden werden gepland. Een weekendje zaalvoetballen in de hallen van de Groenteveiling of in sporthal Houtrust was het enige alternatief dat door de bond werd aangeboden. In de overige weekenden moest men het maar zien te redden. Natuurlijk is er in die tijd een veelheid aan oefenwedstrijden gespeeld, echter voor de lagere elftallen lag het voetbal gewoon bijna twee maanden stil. Dat de eerste formele wedstrijden jaar in jaar uit pas weer in februari werden gepland is mij immer een doorn in het oog geweest – de velden waren in de tweede maand van het jaar i.v.m. vorst en/of sneeuw afgekeurd, dit terwijl er in januari gewoon gevoetbald had kunnen worden. Ik weet best wel dat dit niet altijd opging, echter over het algemeen kon erin minimaal twee van de vier januari-weekenden in competitieverband tegen een bal worden getrapt. Wat mij betreft betrof dat winterstopgebeuren een kortzichtigheid waar de gemiddelde voetballiefhebber niet blij van werd. Al die voetballers wilden gewoon elke week voetballen en hun derde helft beleven – lijkt me logisch. Het is toch volledig onlogisch om in de wintermaanden te lang niet in competitieverband te kunnen voetballen. Ik weet best wel dat de selecties zich in die maanden sportief bezighielden – maar die lagere elftallen absoluut niet. De gemiddelde amateurvoetballer was begin december 5 kilo lichter dan het moment waarop hij begin februari op de weegschaal ging staan – met een beetje pech scheelde dit eind februari 8 kilo schoon aan de haak. In het kader van de volksgezondheid absoluut ongewenst dus. In die tijd was er nog geen sprake van trainingskampen e.d. Ja, er werd – ook door voetballers – veel geschaatst – botbreuken alom. Allemaal leuk en aardig echter het feit blijft dat men zich niet zomaar bij een voetbalvereniging had ingeschreven – men wilde voetballen. Het fenomeen skivakanties was in die tijd wel in opkomst, dat dan weer wel – maar de meeste voetballers reisden toch echt of in de kerstvakantie of in de voorjaarsvakantie naar de sneeuw. Waren de KNVB en de HVB bang dat de voetbalvelden de lange noppen niet konden verdragen, dat de velden volledig kaal zouden worden getrapt – zou kunnen, ik weet het niet. Waar ik wel mee bekend ben is dat de meeste velden na langdurige oktober neerslag, nog voor de winterstop aanving volledig, aan gort waren getrapt!

Er was in die tijd nog geen sprake van kunstgrasvelden – heden ten dage dus wel. Dat maakt het voor mij dus onbegrijpelijk dat er tegenwoordig gewoon te lang wordt gewinterstopt. Maak die poules vanaf de 1e klasse KNVB groter, van veertien naar zestien – alle KNVB vierde en de vijfde klassers van twaalf naar veertien. Dan maar minder poules. Meten is weten – als men over zou gaan naar grotere poules dan zou dit gegarandeerd betekenen dat er minder poules samengesteld zouden kunnen worden. Heeft dit voorstel invloed op het Pyramide-systeem van de KNVB – ik denk het wel – het wordt tijd dat alle amateurvoetballers wekelijks aan de bak kunnen – dan maar een krapper Pyramide-systeem.

Laat ik nu net in het KNVB-programma een geplande dameswedstrijd op 20 december 2025 tegenkomen – het betreft een wedstrijd van de DUNO-dames tegen Maasdijk in een poule met elf damesteams. Gewoon te weinig dus, elf damesteams of herenteams (laten we zeggen een oneven aantal poule participanten) betekent dus dat er in elk gepland voetbalweekend één poulegenoot vrij is – ben je lekker mee. Wellicht betrof dit bij aanvang van het seizoen twaalf voetbalverenigingen en heeft één team zich teruggetrokken. Met een beetje KNVB-enthousiasme moet hier toch iets te regelen zijn. Ik zou inzake alle damespoules willen opteren voor poules van veertien – lekker veel voetballen is het credo.

Waarom heeft de KNVB voor een veelheid aan voetbalelftallen bedacht dat men pas op 31 januari 2026 de eerste wedstrijd na de winterstop zal spelen – wat is dat voor een voetbalarmoedige planning.
Er worden nog nauwelijks wedstrijden afgekeurd, laat de mensen fijn het voetbalspel beleven. De echte voetballiefhebber zit niet te wachten op een wekenlange winterstop, zit ook niet te wachten op in maart of april twee weekenden wel voetballen en twee weekenden niet voetballen – met name de lagere elftallen hebben hier last van. Lagere elftallen waarvan een veelheid aan spelers doordeweeks niet kan trainen, die moeten toch juist in de weekenden zoveel mogelijk op het veld verschijnen?

Er zijn trainers die een winterstop misschien wel als een voordeel beschouwen – meestal betreft dit oefenmeesters die met een veelheid aan langdurige blessures of een reeks aan verloren wedstrijden zijn geconfronteerd. Voor de voetbalverenigingen op zich is een te lange winterstop best wel oneconomisch – immers de kosten gaan door, echter de inkomsten stagneren. Nogmaals, stop met die te lange winterstops en vergroot de poules. Scheelt de gemiddelde amateur voetbalvereniging veel noodzakelijke inkomsten – kan de trainer ook worden betaald.

Rini Toet
17-12-2025